Cornell Dubilier Electronics SFS37S40K288B-F
SFS37S40K288B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S40K288B-F
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S40K288B-F.pdf
Availability of SFS37S40K288B-F
QUANTITY
SFS37S40K288B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S40K288B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37S40K288B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.000" (76.20mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S40K288B-F
Related LinksSFS37S4, SFS37S40K288B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S40K288B-F Details Description
Related parts for SFS37S40K288B-F
IC REG LDO 3.3V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 150UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf