Cornell Dubilier Electronics SFS37S40K288B
SFS37S40K288B picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S40K288B
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S40K288B.pdf
Availability of SFS37S40K288B
QUANTITY
SFS37S40K288B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S40K288B
Internal Part NumberEIS-SFS37S40K288B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.000" (76.20mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S40K288B
Related LinksSFS37S, SFS37S40K288B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S40K288B Details Description
Related parts for SFS37S40K288B
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
KEYBOARD NOTEBOOK 83KEY USB BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/4 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 30mA Lighting TO-92-3 datasheet.pdf
100UF 63V 10X25MM 85C 3000H datasheet.pdf