Cornell Dubilier Electronics SFS37S55K375B-F
SFS37S55K375B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S55K375B-F
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S55K375B-F.pdf
Availability of SFS37S55K375B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFS37S55K375B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S55K375B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37S55K375B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.870" (98.30mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S55K375B-F
Related LinksSFS37S5, SFS37S55K375B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S55K375B-F Details Description
Related parts for SFS37S55K375B-F
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
FILTER MEDIA 60MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
MOD USB 8 BIT SPI DEV 0.6" FT221 datasheet.pdf