Cornell Dubilier Electronics SFS37T35K291B-F
SFS37T35K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37T35K291B-F
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37T35K291B-F.pdf
Availability of SFS37T35K291B-F
QUANTITY
SFS37T35K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37T35K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37T35K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37T35K291B-F
Related LinksSFS37T3, SFS37T35K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37T35K291B-F Details Description
Related parts for SFS37T35K291B-F
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE FOR 9 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 50-75 A/T datasheet.pdf