Cornell Dubilier Electronics SFS37T45K384B-F
SFS37T45K384B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37T45K384B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37T45K384B-F.pdf
Availability of SFS37T45K384B-F
QUANTITY
SFS37T45K384B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37T45K384B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37T45K384B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.960" (100.58mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37T45K384B-F
Related LinksSFS37T4, SFS37T45K384B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37T45K384B-F Details Description
Related parts for SFS37T45K384B-F
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 26PL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
REL HSG 6P datasheet.pdf
CONN TERM MALE 22-28AWG TIN datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
WARNING PLATE W/SCREWS 8MM datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf