Cornell Dubilier Electronics SFS37T55K384B-F
SFS37T55K384B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37T55K384B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37T55K384B-F.pdf
Availability of SFS37T55K384B-F
QUANTITY
SFS37T55K384B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37T55K384B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37T55K384B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.960" (100.58mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37T55K384B-F
Related LinksSFS37T5, SFS37T55K384B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37T55K384B-F Details Description
Related parts for SFS37T55K384B-F
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ07A/AE07/AFJ07A datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 7.5A PCB datasheet.pdf
CTB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
KIT, SPARE PARTS, AEP-6T LEV 1 datasheet.pdf
27MM ECAM SINGLE CABLE ENTRY datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf