Samtec, Inc. SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX.pdf
Availability of SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
QUANTITY
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
Internal Part NumberEIS-SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Features-
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
Related LinksSFSD-10-28-H, SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX Details Description
Related parts for SFSD-10-28-H-10.00-DR-NUX
CONN SPRING CONT 29 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 250UH 1.2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1369-18 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 40 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS 1MM datasheet.pdf