Samtec, Inc. SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 40POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX.pdf
Availability of SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
QUANTITY
SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
Internal Part NumberEIS-SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.417' (127.00mm, 5.00")
Features-
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
Related LinksSFSD-20-28-H, SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX Details Description
Related parts for SFSD-20-28-H-05.00-DR-NDX
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4.5A TO-220 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN MALE 500POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf