Samtec, Inc. SFSD-20-28-H-10.00-SR
SFSD-20-28-H-10.00-SR picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-20-28-H-10.00-SR
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 40POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-20-28-H-10.00-SR.pdf
Availability of SFSD-20-28-H-10.00-SR
QUANTITY
SFSD-20-28-H-10.00-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-20-28-H-10.00-SR
Internal Part NumberEIS-SFSD-20-28-H-10.00-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
PCN Design/SpecificationISDF,SFSD Form 12/Sep/2013
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-20-28-H-10.00-SR
Related LinksSFSD-20-28, SFSD-20-28-H-10.00-SR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-20-28-H-10.00-SR Details Description
Related parts for SFSD-20-28-H-10.00-SR
IDC CABLE - MCE50K/MC50M/MCE50K datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 102A PLUS220 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 10W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 2.4A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf