Samtec, Inc. SFSD-30-28-H-10.00-SR
SFSD-30-28-H-10.00-SR picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-30-28-H-10.00-SR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 60POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-30-28-H-10.00-SR.pdf
Availability of SFSD-30-28-H-10.00-SR
QUANTITY
SFSD-30-28-H-10.00-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-30-28-H-10.00-SR
Internal Part NumberEIS-SFSD-30-28-H-10.00-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
PCN Design/SpecificationISDF,SFSD Form 12/Sep/2013
Standard Package500
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Features-
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-30-28-H-10.00-SR
Related LinksSFSD-30-28, SFSD-30-28-H-10.00-SR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-30-28-H-10.00-SR Details Description
Related parts for SFSD-30-28-H-10.00-SR
KIT EVALUATION SINGLE AC2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 9A CRS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf