Cornell Dubilier Electronics SFT44S50K391B-F
SFT44S50K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFT44S50K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 50UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFT44S50K391B-F.pdf
Availability of SFT44S50K391B-F
QUANTITY
SFT44S50K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFT44S50K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFT44S50K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.620" Dia (66.55mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFT44S50K391B-F
Related LinksSFT44S5, SFT44S50K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFT44S50K391B-F Details Description
Related parts for SFT44S50K391B-F
COVER FOR CHASSIS 17X10" BLK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-3 datasheet.pdf
SSD 32GB MSATA SATA II 3.3V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 8-PLEX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31 SKT 120" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf