FFF SFV15R-1STAE1HLF
SFV15R-1STAE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV15R-1STAE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV15R-1STAE1HLF.pdf
Availability of SFV15R-1STAE1HLF
QUANTITY
SFV15R-1STAE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV15R-1STAE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV15R-1STAE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV15R-1STAE1HLF
Related LinksSFV15R-1, SFV15R-1STAE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV15R-1STAE1HLF Details Description
Related parts for SFV15R-1STAE1HLF
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR PIN 36 POS METRIMATE AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 6" A CRS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf