FFF SFV16R-1STE9HLF
SFV16R-1STE9HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV16R-1STE9HLF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV16R-1STE9HLF.pdf
Availability of SFV16R-1STE9HLF
QUANTITY
SFV16R-1STE9HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV16R-1STE9HLF
Internal Part NumberEIS-SFV16R-1STE9HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV16R-1STE9HLF
Related LinksSFV16R-, SFV16R-1STE9HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV16R-1STE9HLF Details Description
Related parts for SFV16R-1STE9HLF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
OSC TCXO 19.20MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 3 IN 3K/1.0% datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf