FFF SFV24R-2STE1HLF
SFV24R-2STE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV24R-2STE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV24R-2STE1HLF.pdf
Availability of SFV24R-2STE1HLF
QUANTITY
SFV24R-2STE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV24R-2STE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV24R-2STE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions24
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV24R-2STE1HLF
Related LinksSFV24R-, SFV24R-2STE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV24R-2STE1HLF Details Description
Related parts for SFV24R-2STE1HLF
POWER SUPPLY 0-30VDC 0-3A datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 23PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.140" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X7R 7-SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf