FFF SFV27R-3STBE1HLF
SFV27R-3STBE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV27R-3STBE1HLF
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV27R-3STBE1HLF.pdf
Availability of SFV27R-3STBE1HLF
QUANTITY
SFV27R-3STBE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV27R-3STBE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV27R-3STBE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV27R-3STBE1HLF
Related LinksSFV27R-3, SFV27R-3STBE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV27R-3STBE1HLF Details Description
Related parts for SFV27R-3STBE1HLF
IC FLASH 2MBIT 70NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf