FFF SFV30R-2STE1HLF
SFV30R-2STE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV30R-2STE1HLF
Brief Description
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV30R-2STE1HLF.pdf
Availability of SFV30R-2STE1HLF
QUANTITY
SFV30R-2STE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV30R-2STE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV30R-2STE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV30R-2STE1HLF
Related LinksSFV30R-, SFV30R-2STE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV30R-2STE1HLF Details Description
Related parts for SFV30R-2STE1HLF
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 24" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 55NS 28DIP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf