FFF SFV30R-4STE1
SFV30R-4STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFV30R-4STE1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV30R-4STE1.pdf
Availability of SFV30R-4STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV30R-4STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV30R-4STE1
Internal Part NumberEIS-SFV30R-4STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV30R-4STE1
Related LinksSFV30R, SFV30R-4STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFV30R-4STE1 Details Description
Related parts for SFV30R-4STE1
FAN GUARD 119MM PLASTIC datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SDI RECLOCKER HD/SD 20-TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 10P 152MM datasheet.pdf
KIT ACCY FOR HV PROBE datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
400UF 40V 16X55 105C AXI datasheet.pdf