FFF SFVH50R-2STE1
SFVH50R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFVH50R-2STE1
Brief Description
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFVH50R-2STE1.pdf
Availability of SFVH50R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFVH50R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFVH50R-2STE1
Internal Part NumberEIS-SFVH50R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFVH Series 15/Jun/2007
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFVH
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)