FFF SFW11R-2STZE1LF
SFW11R-2STZE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW11R-2STZE1LF
Brief Description
CONN FFC TOP 11POS 1MM SMD R/A
Datasheet Download
SFW11R-2STZE1LF.pdf
Availability of SFW11R-2STZE1LF
QUANTITY
SFW11R-2STZE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW11R-2STZE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW11R-2STZE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW11R-2STZE1LF
Related LinksSFW11R-, SFW11R-2STZE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW11R-2STZE1LF Details Description
Related parts for SFW11R-2STZE1LF
TRANS PNP 22V 4A TO-126 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER XA 3POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D4N-1B2G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 795MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf