FFF SFW12R-4STE5LF
SFW12R-4STE5LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12R-4STE5LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW12R-4STE5LF.pdf
Availability of SFW12R-4STE5LF
QUANTITY
SFW12R-4STE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12R-4STE5LF
Internal Part NumberEIS-SFW12R-4STE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12R-4STE5LF
Related LinksSFW12R-, SFW12R-4STE5LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12R-4STE5LF Details Description
Related parts for SFW12R-4STE5LF
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 5A datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
IC 4-PORT HUB FOR USB 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 34COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf