FFF SFW12S-2STAE1LF
SFW12S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12S-2STAE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC VERT 12POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW12S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW12S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW12S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW12S-2STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12S-2STAE1LF
Related LinksSFW12S-, SFW12S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW12S-2STAE1LF
IC DAC 16IT LVDS 400MSPS 80-TQFP datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
DIE SET AVIK.FEM.FIQD 22-18AWG datasheet.pdf
RES 0.309 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 21.8VC SOD323 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf