FFF SFW14R-4STE1LF
SFW14R-4STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW14R-4STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW14R-4STE1LF.pdf
Availability of SFW14R-4STE1LF
QUANTITY
SFW14R-4STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW14R-4STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW14R-4STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW14R-4STE1LF
Related LinksSFW14R-, SFW14R-4STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW14R-4STE1LF Details Description
Related parts for SFW14R-4STE1LF
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
WIREWAY COVER PLATE 4X4" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7988-5 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 10CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf