FFF SFW14R-6STE1LF
SFW14R-6STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW14R-6STE1LF
Brief Description
CONN CIC TOP 14POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW14R-6STE1LF.pdf
Availability of SFW14R-6STE1LF
QUANTITY
SFW14R-6STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW14R-6STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW14R-6STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW14R-6STE1LF
Related LinksSFW14R-, SFW14R-6STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW14R-6STE1LF Details Description
Related parts for SFW14R-6STE1LF
JUMPER FOR WDU 35 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.9A 10.5 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf