FFF SFW15R-3STE1LF
SFW15R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW15R-3STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW15R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW15R-3STE1LF
QUANTITY
SFW15R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW15R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW15R-3STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW15R-3STE1LF
Related LinksSFW15R-, SFW15R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW15R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW15R-3STE1LF
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
D-SUB SOLDER 3.05MM HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 120 MOHM TH datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
LED IND RED 24V 5/16" datasheet.pdf