FFF SFW16R-3STE1LF
SFW16R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW16R-3STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW16R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW16R-3STE1LF
QUANTITY
SFW16R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW16R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW16R-3STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW16R-3STE1LF
Related LinksSFW16R-, SFW16R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW16R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW16R-3STE1LF
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf