FFF SFW16R-3STE1LF
SFW16R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW16R-3STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW16R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW16R-3STE1LF
QUANTITY
SFW16R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW16R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW16R-3STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW16R-3STE1LF
Related LinksSFW16R-, SFW16R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW16R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW16R-3STE1LF
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 150 OHM 25C datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf