FFF SFW17R-2STE1
SFW17R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW17R-2STE1
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW17R-2STE1.pdf
Availability of SFW17R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW17R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW17R-2STE1
Internal Part NumberEIS-SFW17R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW17R-2STE1
Related LinksSFW17R, SFW17R-2STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW17R-2STE1 Details Description
Related parts for SFW17R-2STE1
CAP FILM 4300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC LLP756A datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.81MM datasheet.pdf
TRANSISTOR JFET 8PLLCC datasheet.pdf
CONN HDR 123POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
ADJ BL WRST STRP 6' CRD 4MM SNP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf