FFF SFW18R-1STE1
SFW18R-1STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW18R-1STE1
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW18R-1STE1.pdf
Availability of SFW18R-1STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW18R-1STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18R-1STE1
Internal Part NumberEIS-SFW18R-1STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18R-1STE1
Related LinksSFW18R, SFW18R-1STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW18R-1STE1 Details Description
Related parts for SFW18R-1STE1
CABLE DB25M/M STRAIGHT THRU 10' datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 WHITE 7' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf