FFF SFW18R-2STE1
SFW18R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW18R-2STE1
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW18R-2STE1.pdf
Availability of SFW18R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW18R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18R-2STE1
Internal Part NumberEIS-SFW18R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18R-2STE1
Related LinksSFW18R, SFW18R-2STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW18R-2STE1 Details Description
Related parts for SFW18R-2STE1
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .079" T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 3.5A 100 MOHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12WQFN datasheet.pdf
HAN PORT 120VAC+3A BREAKER+RJ45 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf