FFF SFW18S-2STMAE1LF
SFW18S-2STMAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW18S-2STMAE1LF
Brief Description
CONN FPC VERT 18POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW18S-2STMAE1LF.pdf
Availability of SFW18S-2STMAE1LF
QUANTITY
SFW18S-2STMAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18S-2STMAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW18S-2STMAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18S-2STMAE1LF
Related LinksSFW18S-2, SFW18S-2STMAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW18S-2STMAE1LF Details Description
Related parts for SFW18S-2STMAE1LF
IC SW CROSSPT LVDS 4X4 38-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 394.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET MODEM EV-DO datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf