FFF SFW19R-3STE1LF
SFW19R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW19R-3STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 19POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW19R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW19R-3STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW19R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW19R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW19R-3STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW19R-3STE1LF
Related LinksSFW19R-, SFW19R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW19R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW19R-3STE1LF
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 62POS GOLD SMD datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DSUB DB PLASTIC BRACKET D*/D*M datasheet.pdf
1P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR YELLOW datasheet.pdf