FFF SFW20R-2STGE1LF
SFW20R-2STGE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW20R-2STGE1LF
Brief Description
CONN FPC TOP 20POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW20R-2STGE1LF.pdf
Availability of SFW20R-2STGE1LF
QUANTITY
SFW20R-2STGE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW20R-2STGE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW20R-2STGE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW20R-2STGE1LF
Related LinksSFW20R-, SFW20R-2STGE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW20R-2STGE1LF Details Description
Related parts for SFW20R-2STGE1LF
RELAY REED SPST 3A 5V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.7V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-6PN/M 3' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF2-EH24 datasheet.pdf
LIS 6M6 V CABLE TERMINAL datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 32POS CLASS I datasheet.pdf