FFF SFW20R-3STAE9LF
SFW20R-3STAE9LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW20R-3STAE9LF
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW20R-3STAE9LF.pdf
Availability of SFW20R-3STAE9LF
QUANTITY
SFW20R-3STAE9LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW20R-3STAE9LF
Internal Part NumberEIS-SFW20R-3STAE9LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW20R-3STAE9LF
Related LinksSFW20R-, SFW20R-3STAE9LF Datasheet, FFF Distributor
SFW20R-3STAE9LF Details Description
Related parts for SFW20R-3STAE9LF
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
CLEANER FOR SOLDER/DESOLDER TIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
16CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
SOLAR BATTERY CHARGER YELLOW datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 80A 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf