FFF SFW20S-6STE1LF
SFW20S-6STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW20S-6STE1LF
Brief Description
CONN CIC VERT 20POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW20S-6STE1LF.pdf
Availability of SFW20S-6STE1LF
QUANTITY
SFW20S-6STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW20S-6STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW20S-6STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW20S-6STE1LF
Related LinksSFW20S-, SFW20S-6STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW20S-6STE1LF Details Description
Related parts for SFW20S-6STE1LF
HEATSINK PWR HORZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.75 OHM 10% 1141W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO15 datasheet.pdf
3P JUN-POW-TIMERGH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
3.5MM STEREO LOCKING datasheet.pdf