FFF SFW21R-3STE1LF
SFW21R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW21R-3STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 21POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW21R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW21R-3STE1LF
QUANTITY
SFW21R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW21R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW21R-3STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW21R-3STE1LF
Related LinksSFW21R-, SFW21R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW21R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW21R-3STE1LF
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.06"LX2.44"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN ONE PC INTERFACE 25POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIM KIT 30" X 72" UMMAT AL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC datasheet.pdf