FFF SFW26R-3STAE1LF
SFW26R-3STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW26R-3STAE1LF
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW26R-3STAE1LF.pdf
Availability of SFW26R-3STAE1LF
QUANTITY
SFW26R-3STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW26R-3STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW26R-3STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions26
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW26R-3STAE1LF
Related LinksSFW26R-, SFW26R-3STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW26R-3STAE1LF Details Description
Related parts for SFW26R-3STAE1LF
RES SMD 13.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 0.6MM datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf