FFF SFW27R-6STE1LF
SFW27R-6STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW27R-6STE1LF
Brief Description
CONN CIC TOP 27POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW27R-6STE1LF.pdf
Availability of SFW27R-6STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW27R-6STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW27R-6STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW27R-6STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions27
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW27R-6STE1LF
Related LinksSFW27R-, SFW27R-6STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW27R-6STE1LF Details Description
Related parts for SFW27R-6STE1LF
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf