FFF SFW29R-6STE1LF
SFW29R-6STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW29R-6STE1LF
Brief Description
CONN CIC TOP 29POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW29R-6STE1LF.pdf
Availability of SFW29R-6STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW29R-6STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW29R-6STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW29R-6STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions29
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW29R-6STE1LF
Related LinksSFW29R-, SFW29R-6STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW29R-6STE1LF Details Description
Related parts for SFW29R-6STE1LF
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 26POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 7PC datasheet.pdf
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 44LQFP datasheet.pdf
28P ABDECKKAPP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 7.62MM 8POS datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf