FFF SFW30R-2STAE5LF
SFW30R-2STAE5LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW30R-2STAE5LF
Brief Description
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW30R-2STAE5LF.pdf
Availability of SFW30R-2STAE5LF
QUANTITY
SFW30R-2STAE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW30R-2STAE5LF
Internal Part NumberEIS-SFW30R-2STAE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW30R-2STAE5LF
Related LinksSFW30R-, SFW30R-2STAE5LF Datasheet, FFF Distributor
SFW30R-2STAE5LF Details Description
Related parts for SFW30R-2STAE5LF
IC REG BUCK 0.8V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 30A 250V HS FERRULE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf