FFF SFW30S-2STAE1LF
SFW30S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW30S-2STAE1LF
Brief Description
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW30S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW30S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW30S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW30S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW30S-2STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW30S-2STAE1LF
Related LinksSFW30S-, SFW30S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW30S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW30S-2STAE1LF
RES 133 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.6A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 9A MED datasheet.pdf
SENSOR 96CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
IC ISODRIVER 1CH 4.0A SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf