Panasonic Electric Works SFY5-DC21V
SFY5-DC21V picture photo
Mfg. Part Number
SFY5-DC21V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 21V
Datasheet Download
SFY5-DC21V.pdf
Availability of SFY5-DC21V
QUANTITY
SFY5-DC21V Order Process
Ship out your order
Specifications of SFY5-DC21V
Internal Part NumberEIS-SFY5-DC21V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSF-Y
PackagingBulk
Relay TypeSafety
Coil TypeNon Latching
Coil Current32mA
Coil Voltage21VDC
Contact Form6PST (5 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)15.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power670 mW
Coil Resistance666 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFY5-DC21V
Related LinksSFY5-, SFY5-DC21V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SFY5-DC21V Details Description
Related parts for SFY5-DC21V
RES SMD 1.05 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 1A OPENEND COVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 50W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SHRINK BOOT SZ 8 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 70MA SOT363 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 005A RB 23" datasheet.pdf