Epson SG-210SDB 16.0000MB3
SG-210SDB 16.0000MB3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-210SDB 16.0000MB3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-210SDB 16.0000MB3.pdf
Availability of SG-210SDB 16.0000MB3
QUANTITY
SG-210SDB 16.0000MB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-210SDB 16.0000MB3
Internal Part NumberEIS-SG-210SDB 16.0000MB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-210S*B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-210SDB 16.0000MB3
Related LinksSG-210SDB , SG-210SDB 16.0000MB3 Datasheet, Epson Distributor
SG-210SDB 16.0000MB3 Details Description
Related parts for SG-210SDB 16.0000MB3
RES 2.2 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CHAN SER 56-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 757MA 350 MOHM datasheet.pdf