Epson SG-210SDB 16.0000MF0
SG-210SDB 16.0000MF0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-210SDB 16.0000MF0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-210SDB 16.0000MF0.pdf
Availability of SG-210SDB 16.0000MF0
QUANTITY
SG-210SDB 16.0000MF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-210SDB 16.0000MF0
Internal Part NumberEIS-SG-210SDB 16.0000MF0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-210S*B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2.4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-210SDB 16.0000MF0
Related LinksSG-210SDB , SG-210SDB 16.0000MF0 Datasheet, Epson Distributor
SG-210SDB 16.0000MF0 Details Description
Related parts for SG-210SDB 16.0000MF0
FUSE GLASS 300MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC CAN TXRX SINGLE WIRE 14SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 16-WLP (2x2) datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf