Epson SG-210STF 11.2896MS0
SG-210STF 11.2896MS0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-210STF 11.2896MS0
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-210STF 11.2896MS0.pdf
Availability of SG-210STF 11.2896MS0
QUANTITY
SG-210STF 11.2896MS0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-210STF 11.2896MS0
Internal Part NumberEIS-SG-210STF 11.2896MS0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSG-210STF Package Supplier 09/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-210STF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.6 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)1.8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.7µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-210STF 11.2896MS0
Related LinksSG-210STF , SG-210STF 11.2896MS0 Datasheet, Epson Distributor
SG-210STF 11.2896MS0 Details Description
Related parts for SG-210STF 11.2896MS0
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL QT60248-AS QMATRIX datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 7.08"L X 7.08"W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf