Epson SG-211SEE 38.4000MT5
SG-211SEE 38.4000MT5 picture photo
Mfg. Part Number
SG-211SEE 38.4000MT5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 38.4MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-211SEE 38.4000MT5.pdf
Availability of SG-211SEE 38.4000MT5
QUANTITY
SG-211SEE 38.4000MT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-211SEE 38.4000MT5
Internal Part NumberEIS-SG-211SEE 38.4000MT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-211S*E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency38.4MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±15ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-211SEE 38.4000MT5
Related LinksSG-211SEE , SG-211SEE 38.4000MT5 Datasheet, Epson Distributor
SG-211SEE 38.4000MT5 Details Description
Related parts for SG-211SEE 38.4000MT5
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
SOLDR SLV .275" IMM RES W/LEAD datasheet.pdf
IC CURRENT MEASURE SOLAR 16VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf