Epson SG-51P 18.0000MC:ROHS
SG-51P 18.0000MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-51P 18.0000MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.000MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-51P 18.0000MC:ROHS.pdf
Availability of SG-51P 18.0000MC:ROHS
QUANTITY
SG-51P 18.0000MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51P 18.0000MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-51P 18.0000MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51P 18.0000MC:ROHS
Related LinksSG-51P 18., SG-51P 18.0000MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-51P 18.0000MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-51P 18.0000MC:ROHS
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER FOR E3X-NT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
TXRX 1CH M-LVDS TO LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 1.9KVDC SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf