Epson SG-51PH 46.0000MC
SG-51PH 46.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PH 46.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 46.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-51PH 46.0000MC.pdf
Availability of SG-51PH 46.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PH 46.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PH 46.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-51PH 46.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency46MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PH 46.0000MC
Related LinksSG-51PH , SG-51PH 46.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51PH 46.0000MC Details Description
Related parts for SG-51PH 46.0000MC
IC AMP AUDIO PWR 40W AB TO220-11 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN SHROUD STACKER 30POS RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 13POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf