Epson SG-51PH 50.0000MC
SG-51PH 50.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PH 50.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-51PH 50.0000MC.pdf
Availability of SG-51PH 50.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PH 50.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PH 50.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-51PH 50.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PH 50.0000MC
Related LinksSG-51PH , SG-51PH 50.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51PH 50.0000MC Details Description
Related parts for SG-51PH 50.0000MC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG PW 2M PNP NC datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V C0G 8-SIP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf