Epson SG-51PH 60.0000MC
SG-51PH 60.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PH 60.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-51PH 60.0000MC.pdf
Availability of SG-51PH 60.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PH 60.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PH 60.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-51PH 60.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PH 60.0000MC
Related LinksSG-51PH , SG-51PH 60.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51PH 60.0000MC Details Description
Related parts for SG-51PH 60.0000MC
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1008 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA Backlight, Lighting 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 4M datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
IC CLOCK CALISTOGA CK410M 64QFN datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf