Epson SG-531P 15.0000MC
SG-531P 15.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531P 15.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 15.000MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-531P 15.0000MC.pdf
Availability of SG-531P 15.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531P 15.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531P 15.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-531P 15.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency15MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531P 15.0000MC
Related LinksSG-531P , SG-531P 15.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531P 15.0000MC Details Description
Related parts for SG-531P 15.0000MC
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4900UF 30V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 256BGA datasheet.pdf
KIT DEV MAX V 5M570Z datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 25 F 36" RBW .125 MTG datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf